Допомогти

Тварини НЕ РОБЛЯТЬ назло!

Євгенія Драч

співзасновник фонду, зоозахисниця

Є кілька речей, від яких мене пересмикує, як зоозахисника, любителя тварин і просто людину. Наприклад, від фрази «він робить мені назло».

Тварини ніколи нічого не роблять назло. Концепція помсти занадто складна для того, чий рівень інтелекту може досягати аналогу 3х-річної дитини. Собака засвоює зв’язок між дією і заохоченням тільки, якщо заохочення надходить протягом 5 секунд. Тобто на 6-й секунді він вже не зможе пов’язати причину і наслідок. Але люди твердо вірять, що кіт місяцями виношував план, як же напісяти в тапки, а собака – як погризти важливі документи.

Зло, відплата, складні схеми нанесення шкоди – це справа людей, не тварин. Таких понять немає в природі поза людиною. Тварини НЕ БУВАЮТЬ злими і вже тим більше злопам’ятними.

Тварини можуть:

  • відчувати стрес
  • дискомфорт
  • мати проблеми зі здоров’ям
  • не розуміти, що від них вимагають
  • в силу віку / здоров’я / особливостей розвитку не мати фізичної / психологічної можливості виконувати певні завдання

Топ причин «помсти» серед котів:

Ходить повз лотка бо:

Статева поведінка

Некастровані тварини можуть мітити свою територію. Нагадаю – кастрація здорових домашніх тварин продовжує їхнє життя і покращує якість життя.

Брудний лоток

У лотку брудно, лоток незручний, не подобається наповнювач, наповнювач відсутній, незручна конструкція лотка (наприклад, сітка). Коти дуже охайні. Будемо чесними – нам теж неприємно йти в туалет, коли там залишилися сліди минулого візиту.

Страх, стрес, дискомфорт

Не знаю, чому в разі стресу більшість котів йде прямо на місце сну господаря. Чи то запах господаря заспокоює (а в туалет тварини ходять тільки в самому безпечному місці, адже це ситуація незахищеності), чи то поверхня приємна для цієї справи.

Проблеми зі здоров’ям

Нетримання сечі і калу може мати фізіологічне, хімічне і навіть психологічне коріння (у котів буває цистит від стресу).

Агресивна поведінка – кусає, дряпає, настрибує:

З кошеням грали голими руками

З кошеням грали голими руками, вчасно не пояснили рамки болю (тварини не знають, що у нас шкіра тонша, без хутра, і больовий поріг вище, цьому потрібно вчити). Кошеня виросло, зуби і кігті разом з ним, і він продовжує залазити по одягу до вас на плечі, грати за допомогою кігтів і зубів.

Часто такі коти приходять до сплячих людей і нападають на ноги або голову, коти нічні звірі і в 3-4-5 ранку їм може припекти пограти зі своєю людиною.

Страх

Агресія не буває «просто так». Це завжди реакція на те, що тварина сприймає, як загрозу. Якщо усунути загрозу, мине і агресія. І це можна виправити навіть після 10 років, аби тільки було бажання з боку людини.

Біль

Хвора тварина може вести себе агресивніше, оскільки відчуває власну слабкість. У природі не можна показувати слабкість – тебе з’їдять. І щоб її приховати, кіт може йти подалі від усіх або заздалегідь припиняти будь-яку спробу контакту, не підпускати до себе та до місця, яке болить.

Нудьга

Коти сильні і розумні хижаки. Їм потрібне як фізичне, так і психологічне навантаження. Інакше вони самі знаходять вихід невитраченій енергії і це буває деструктивно по відношенню до людей або їх житла. Особливо сильно це стосується молодих тварин. Кошеня це та сама дитина – йому потрбіно все і всюди і енергія ллється через край. Найбільш руйнівний вік 6-7 місяців, тут і зміна зубів і розмір вже майже з дорослого кота і гормони пустують і укус помітніше за дитячий. Саме в цей період дуже часто повертають кошенят, яких взяли 3х-місячними.

Концепція «помсти» – це безвихідь. З неї можна вийти, вирішити проблему. Тільки правильно розуміючи причину поведінки, можна цю поведінку змінити. Крик (мова йде не про короткий звуковий сигнал, а про тривалий «виховний» галас), покарання, насильство лише погіршать ситуацію.

У свій час зробила купу помилок зі своїми тваринами, тепер намагаюся вивчати їх фізіологію і психологію і робити це постійно, не покладаючись на старий досвід і знання. Наука йде вперед, щороку відкриваючи нове.

У складних випадках не чекаю і звертаюся за порадою до фахівця – ветеринара, зоопсихолога.